Bağlantıları atla
Aşırı Hassas İnsanların 4 Ortak Özelliği

Aşırı Hassas İnsanların 4 Ortak Özelliği!

Çevrenizde yaşanan olaylara karşı duygularını ve hissettiklerini yoğun bir şekilde belirten insanlar olabilir. Bu insanlar aşırı hassas olmaları sebebiyle, olaylara ve durumlara karşı ani tepkiler verirler. Aşırı hassaslık belirtileri ve nedenleri çeşitli olsa da bu bireylerin genel ortak özellikleri de vardır.

Aşırı Hassaslık Belirtileri

Aşırı hassaslık belirtileri içerisinde genel olarak yoğun bir empati olduğu görülür. Birey empati yönünü aşırı geliştirmekten kaynaklı olarak duyguları ve durumları yoğun bir şekilde hisseder. Dolayısıyla yaşanacak herhangi bir olumlu ya da olumsuz olayda ani duygu ve öfke patlamaları yaşanabilmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Aşırı Hassaslık Nedenleri

Aşırı hassaslık nedenleri çeşitli olabilmektedir. Aşırı hassas insanlar genellikle daha duygusal bir yapıya sahiptir. Genel olarak bu kişilerde çocukluk dönemlerine dair yaşamış oldukları bir travmatik olay hassas olmalarına neden olduğu görülmüştür. Aşırı hassaslık nedenleri arasında küçük yaşta aile bireyini kaybetmek, çok sevilen birini kaybetmek, cinsel ve taciz olaylarının yaşanması, aile içinde travmatik olayların yaşanması gibi nedenler olduğu görülmektedir.

Aşırı Hassas İnsanların 4 Özelliği!

Bakıldığında aşırı hassas insanların özellikleri arasında temel bazı ortak yönler bulunduğu görülmektedir. Bu yönler şu şekilde sıralanabilir:

  • Duyguları Daha Yoğundur

Aşırı hassas olan insanlar, psikoloji yönünden de hassastır. Dolayısıyla yaşadıkları duyguları ve olayları daha derin ve yoğun bir şekilde hissederler.

  • Daha Duygusal Tepkiler Verirler

Aşırı derecede hassas olan insanların, daha duygusal tepkiler verdiği de kanıtlanmıştır. Çevrelerinde yaşanan olaylara karşı hiçbir şekilde duyarsız kalamazlar ve empati bağları güçlü olduğu için daha duygusal tepkiler verirler.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

  • Bireysellikten Hoşlanırlar

Hassas olan insanların genel özelliklerinden biri de takım halinde çalışmaktan hoşlanmamalarıdır. Genel olarak bireysel çalışmaktan keyif alır ve bireysel çalışmak isterler. Bunun temel sebebi başkası tarafından izlenme hissine kapılmalarıdır. Psikoloji açısından her hassas bireyin bu özelliği taşıdığı söylenemez fakat çocukluk döneminde travmatik olaylar yaşayan bireylerin genelinde bu durum vardır.

  • Karar Verme Güçlüğü Çekerler

Pek çok uzman psikolog aşırı hassas olan bireylerin karar verme konusunda zorluk yaşadığını belirtmektedir. Karar verirken fazladan zamana ihtiyaç duyarlar çünkü seçecekleri şey doğru mu yoksa yanlış mı bilemezler. Kendileri için doğru olan şeyin başkasını inciteceğini düşünürler ve bu nedenle karar almak onlar için oldukça zordur.


Bir önceki yazımız olan Şizoid Kişilik Bozukluğu Olan Kişilere Nasıl Davranılmalı? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

  1. Burada yazdığınız olan özelliklerin çoğu veya hepsi bendede var.

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.