Bağlantıları atla
Aşırı Duygusallığı Yenmenin 4 Yolu!

Aşırı Duygusallığı Yenmenin 4 Yolu!

Aşırı duygusallık ya da aşırı hassasiyet, günümüzde birçok insanın önemli problemlerinden biridir. Pek çok alanda insanların yaşamını olumsuz yönde etkileyen duygusallık, bir tür kişilik yapısı olsa da, aynı zamanda genetik bir getiri olarak da kabul edilebilmektedir. İnsanlar çoğu zaman bu genetik yapının üzerine katkıda bulunarak kendi duygusal dünyasını kurmakta ve bu dünyada yaşamını sürdürmektedir. Ancak hayatının her aşamasında duygularıyla hareket eden bu kişiler ne yazık ki psikoloji olarak önemli ölçüde etkilenmekte ve yaşam standartları düşmektedir.

Normal şartlarda duygusallık her insanın doğasında olan bir durum olarak kabul edilirken, duygusallık anormal bir durum olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle de bu durumda olan kişilerin aşırı duygusallık ile başa çıkma yollarını bilmesi gerekmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Aşırı Duygusallığı Yenmenin 4 Yolu!

  • Aşırı Duygusallığı Yenmenin 4 Yolu!
    Aşırı Duygusallığı Yenmenin 4 Yolu!

    Duyguları Keşfetmek

Aşırı duygusallık ile başa çıkma için öncelikle bireyin duygularını keşfetmesi gerekmektedir. Duygusallıktan kurtulabilmek için yapılan planlama ilk adım duyguları keşfetmektir. Bu şekilde birey hangi duygularının kendisine zarar verdiğini, hangilerinin gereksiz olduğunu ve hangilerini kontrol altına alması gerektiğini belirleyerek buna göre bir mücadele yolu belirlemelidir. Üstelik bu keşif bireye nasıl bir yol izlemesi gerektiği konusunda da yardımcı olacaktır.

  • Keşfedilen Duyuların Derinlemesine İncelenmesi

Bireyin psikoloji açısından kendisinin rahatlatabilmesi ve duygusallığın üstesinden gelebilmesi için atacağı ikinci adım keşfettiği duygularını en ince ayrıntısına kadar incelemesidir. Bu doğrultuda oluşturulan planda önemli bir adım olarak karşımıza çıkan bu inceleme sayesinde birey kendi duygularını daha iyi tanıyabilmekte ve nasıl mücadele edebileceğine dair belli bir yol belirleyebilmektedir.

  • Duygusal Dengeyi Kurabilmek için Harekete Geçilmesi

Üçüncü bir adım olarak birey aşırı duygusallığı yenme konusunda çizmiş olduğu planının son aşaması ise harekete geçmesidir. Duygusal dengeyi kurabilmek için daha sağlıklı bir duygusal yapıya sahip olabilmek için kontrol mekanizmasını elinde tutabilmek oldukça önemlidir.

  • Gerektiğinde Bir Psikologdan Yardım Alınması!

Bireyin aşırı duygusallığını yenebilmesi için atlabileceği bir diğer adım ise bir psikologdan profesyonel destek almasıdır. Bu doğrultuda psikologlar, danışanlarının aşırı duygusallağına yönelik detaylı araştırmalarda bulunarak nasıl üstesinden gelebileceğine dair yönlendirmelerde bulunmaktadır, Üstelik bu anlamda uygulana terapi yöntemlerinin de faydası oldukça büyüktür.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım


Bir önceki yazımız olan Aferin Demenin 3 Yöntemi! başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.