Bağlantıları atla
Antisosyal Kişilik Bozukluğu Nedir Genetik mi

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Nedir? Genetik mi?

Kişilik bozuklukları günümüzde pek çok insanda görmenin mümkün olduğu psikoloji problemlerinden biridir. Antisosyal kişilik bozukluğu ise kişilik bozukluklarının bir türü olurken, bu durum kişide manipülasyon ve etrafına zarar verme gibi eğilimler göstermesine neden olabilmektedir.

Genellikle bireyin çocukluk döneminde ya da erken ergenlik döneminde başlangıç göstermekte ve uzun yıllar boyunca devam etmektedir. Genellikle kanunları göz ardı etme, başkalarının haklarını ihlal etme ya da manipüle etme ve sömürge gibi davranışlar sergileyen bu hastaları, bu gibi davranışlarda bulunduklarında herhangi bir pişmanlık belirtisi göstermemektedir. Üstelik bu şekilde çeşitli yalanlar söyleyerek çevresindekilere zarar verebilmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Nedir?

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Nedir?
Antisosyal Kişilik Bozukluğu Nedir?

Bireyin ait olduğu kültürde normal olarak kabul edilen şeylerin aksi yönünde ilerlediği bir davranış bozukluğudur. Bir tür psikolojik bozukluğu olarak da değerlendirilen antisosyal kişilik bozukluğu, gerek iç deneyimi gerekse davranış biçimi ile kalıcı bir problemdir.

Çoğu zaman 15 yaşından itibaren semptomları görülmeye başlayan bu kişilik bozukluğu, çevresindeki insanların haklarını ve sınırları ihlal eden, zarar veren kalıcı bir model, bir bozukluktur. Genellikle kanunları ve yasakları çiğneme, kendisinin ya da başkalarının güvenliğini tehlikeye atacak davranışlarda bulunma gibi durumlar içermektedir. Yaptıklarının sorumluluklarını üstlenmeyen bu hastaların davranışlarında daha çok dürtüsel davranma eğilimi ve öfkesi üstün gelmektedir.

Bu gibi durumlarda hastaların hem kendisi hem de yakınlarının daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi açısından mutlaka tedavi olması gerekmektedir. Antisosyal kişilik bozukluğuna sahip olanların müracaat edebileceği doktorlar ise psikolog, psikiyatri ya da terapisttir.

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Genetik mi?

Genetik mi?
Genetik mi?

Hastalık ile alakalı en çok merak edilen konulardan biri de “genetik mi?” sorusunun cevabıdır. Günümüzde pek çok insan bu bozukluğun saç dökülmesi, göz rengi, cilt tonu gibi genetik olup olmadığını merak etmektedir. Pek çok uzman antisosyaş kişilik bozukluğunda genetik faktörlerin etkili olduğunu ifade etmektedir. Bunun ile beraber biyolojik ve çevresel faktörler de bu bozukluğa neden olabilmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Psikolog ya da terapistler tarafından yürütülen antisosyal kişilik bozukluğu tedavisi, bu hastalık açısından oldukça önemlidir. Bu süreçte daha çok bilişsel ve davranışçı terapi yöntemi uygulanırken, zaman içerisinde farklı yöntemler ve ilaç tedavisine de bağlanabilmektedir.


Bir önceki yazımız olan Şizoid Kişilik Bozukluğu Nedenleri ve Belirtileri başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.