Bağlantıları atla
Narsisistik kisilik bozuklugu nedir

Narsisistik Kişilik Bozukluğu Nedir?

Kişilik bozuklukları ne yazık ki günümüzde pek çok insanda görülen psikoloji problemlerinden biridir. Pek çok farklı türe sahip olan bu bozukluklardan biri de narsisist kişilik bozukluğu olarak bilinmektedir. İnsanların yaşamını olumsuz yönde etkileyen ve mutlaka bir tedavi gerektiren bu durum, insanın kendisini en önemli varlık olarak kabul etmesi, ben merkezci olması ve egomani davranışlar sergilemesi olarak kendini gösterebilmektedir.

Narsisistik Kişilik Bozukluğu Nedir?

Narsisistik Kişilik Bozukluğu Nedir?
Narsisistik Kişilik Bozukluğu Nedir?

Narsisist kişilik bozukluğu, genellikle çevresindeki insanların kişiliğine, düşüncelerine ve davranışlarına karşı kayıtsız kalma durumu olarak ifade edilmektedir. Günümüzde birçok insanda görülen bu önemli psikoloji problemi görülen bireyler aşırı derecede bencil, kendini beğenmiş ve ben merkezci bir yapıya sahiptir. Devamlı olarak kendisini ön plana çıkarmaya çalışan bu kişiler, narsist olarak tanımlanmaktadır.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Narsisist kişilik bozukluğuna sahip olan bireyler genellikle durumunun farkında olmamakta ve bu bozukluğa sahip olduğunu kabullenememektedir. Dolayısıyla tedavisi oldukça güç olan bu hastaların mutlaka bir psikologdan destek alması, bunun için de yakın çevresi tarafından ikna edilmesi gerekmektedir. Bu alanda uzman olan psikologlar çoğu zaman çeşitli terapi yöntemleri uygularken, bazen psikiyatristlerle ortak olarak yürütülen ilaç tedavisine de ihtiyaç duyulabilmektedir.

Narsisistik Kişilik Bozukluğu Nedenleri

Kişilik Bozukluğu Nedenleri
Kişilik Bozukluğu Nedenleri

Narsisist kişilik bozukluğu nedenleri genellikle kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu durumda olan bireyler, erken çocukluk döneminde kişiliğinin oluşması ve tamamlanması için etrafındaki insanların tepkisine ihtiyaç duymaktadır. Bireyin bu dönemde ebeveynlerinden yeteri kadar ilgi, sıcaklık ve sevgi görememesi, çocuğun kendisini annesine fark ettirememesi, anne imgesinden mahrum büyümesi, öz benlik duygusunun devamlı olarak yüceltilmesi ya da başarılı vasıflara sahip olmamasına rağmen anne babanın devamlı olarak çocuğunu övmesi gibi durumlar Narsisistik Kişilik Bozukluğu Nedenleri olarak gösterilebilmektedir.

Narsisistik Kişilik Bozukluğu Belirtileri

Narsisist kişilik bozukluğu belirtileri de aynı şekilde bireye göre farklılıklar gösterebilmektedir. Ancak genel olarak bakıldığında; bireyin kendisini çok önemli biri olarak görmesi, devamlı olarak sınırsız güzellik, zeka, güç ya da kusursuz sevgiye kafa yorması, kendisini eşi benzeri olmayan bir varlık olarak düşünmesi, başkalarını kıskanması ya da kıskanıldığını sanması, kendini beğenmiş, bencil, küstah ve ukala davranışlar sergilemesi Narsisistik Kişilik Bozukluğu Belirtileri olarak gösterilebilmektedir. Kendisinde bu gibi belirtiler görülen kişilerim mutlaka bir uzmandan yardım alması sağlanmalıdır.

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Bir insanın narsistik olup olmadığını anlamak oldukça kolaydır. Narsistik kişilik bozukluğu yaşayan birini tespit etmek istiyorsanız, aşağıda yer alan maddelerden herhangi 5 tanesini taşıyor olması yeterlidir. Belirtiler şu şekilde yer alır:

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

  • Kendi çıkarları uğruna başkalarını kullanmak, başkalarının duygularına ve yaşamış olduğu olaylara karşı duyarsız kalmak, empati yeteneğinden yoksun olmak
  • Başkalarını kıskanmak ve onu kıskanan kişiler olduğunu düşünmek
  • Kendini aşırı derecede beğenmek, çok önemli biri olduğunu düşünmek
  • Sürekli olarak sınırsız bir güzellik, zeka ve güç istemek
  • Eşi benzeri bulunmayan biri olduğunu düşünerek herkesin onun alt seviyesinde olduğuna karar vermek

Bu maddelerden herhangi beş tanesine sahip olunması bireyin psikoloji yönünden iyi olmadığını ve narsistik kişilik bozukluğunu yaşayabileceğini göstermektedir.

Narsistik Kişilik Bozukluğu Olan Biri ile Yaşamak Zor mu?

Narsistik Kişilik Bozukluğu olan biri ile yaşamak ya da arkadaş, eş, sevgili olmak oldukça zordur. Zaman içerisinde sürekli olarak kendinizi bu kişinin yanında küçümseyebilirsiniz. Dolayısıyla narsistik olan kişilerin yanında yaşayan bireylerde de ilerleyen zamanlarda psikolojik problemler ortaya çıkabilmektedir.

Bu kişiler kendi isteklerini ön planda tutacağı için, sizin isteklerinize ve düşüncelerinize önem verilmemesi, sinirlerinizin bozulmasına neden olacaktır. Kendinizi önemsiz ya da değersiz biri gibi hissedebilirsiniz. Yaşamış olduğunuz olaylara karşı duyarsız kalınması, karşınızdaki bireyin sizi “önemsemediğini” düşündüreceği için bu kişi ile aynı yerde yaşamak istemeyebilirsiniz. Bu kişiler empati yeteneğinden yoksundur ve sizi anlamaları neredeyse imkansızdır. Bu kişinin tedavi olmasını ve çeşitli terapi yöntemleri uygulayarak kendisini iyileştirmesini desteklerseniz, düzeleceğini görebilirsiniz. Uzman bir hekimden de yardım almayı ihmal etmemelisiniz.

Narsistik kişilik bozukluğu olan bir birey, genel olarak kendisini beğenen ve öven, başkalarının başarıları ile mutlu olamayan, başkalarının yaşamış olduğu mutlu ve üzüntülü olaylara karşı duyarsız kalabilen, sürekli olarak kendisine övgü gelmesini bekleyen ve ilgi odağı olmak isteyen kişilerin yaşamış olduğu bu rahatsızlıktır. Bu hastalığa sahip olan bireylerin mutlaka bir psikolog desteği alması gerekir. Aksi takdirde beraberinde pek çok psikolojik rahatsızlık meydana gelecektir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım


Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Özgüven Eksikliğinde Anne ve Babalar Neler Yapabilirler? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.