Bağlantıları atla
Daginik beyin sendromu nedenleri ve belirtileri

Dağınık Beyin Sendromu Nedenleri ve Belirtileri

Dağınık beyin sendromu, insanların son yıllarda sıklıkla karşılaştığı psikoloji problemlerinden biri olarak bilinmektedir. Eş zamanlı olarak yapılan birden fazla iş beyin fonksiyonlarını olumsuz yönde etkilerken, aynı zamanda dikkatin dağılmasına ve beynin işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmemesine neden olmaktadır. Bu durum ise insanların gerek günlük yaşamını, gerekse iş hayatını ciddi ölçüde etkileyebilmekte ve mutlaka bir tedavi gerektirmektedir.

Dağınık Beyin Sendromu Nedenleri

Dağınık Beyin Sendromu Nedenleri
Dağınık Beyin Sendromu Nedenleri

Dağınık beyin sendromu genellikle mükemmeliyetçi olmaya çalışan, iş ortamında aldığı sorumlulukları fazla fazla yerine getiren ve oldukça yoğun bir tempoda dinlenmeden çalışan kişilerde ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla tüm bu etkenler nedenleri olarak gösterilebilmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Öte yandan beynin aşırı derecede yorulması ve aynı anda birçok işi gerçekleştirmeye çalışmak da nedenleri arasında yer almaktadır. İnsanlar bu gibi bir psikolojik rahatsızlık ile karşı karşıya kalmamak adına mobbing uygulanan, çalışma temposu çok ağır olan işlerden uzak durması ya da kendisi için mutlaka dinlenebileceği bir zaman ayırması gerekmektedir.

Dağınık Beyin Sendromu Belirtileri

Sendrom Belirtileri
Sendrom Belirtileri

Belirtileri çoğu zaman bu psikoloji sorununu ortaya çıkarırken, bu belirtiler şu şekilde örneklendirilebilmektedir:

  • İşleri yaparken dikkatin dağılması,
  • Yorgunluk,
  • Yoğun çalışma temposu,
  • Stres altında çalışma,
  • Kaygı,
  • İş performansında beklenen verimi alamama,
  • Devamlı olarak tekrar eden hatalar,
  • Motivasyon kaybı,
  • Depresif ruh hali belirtileri arasında yer almaktadır.

Dağınık Beyin Sendromu Tedavisi

Tedavisi oldukça önemli olan süreçlerden biridir. Bu gibi durumlarda öncelikli olarak hastanın bir psikolog ya da terapistten destek alması gerekmektedir. Uzmanlar çoğu zaman dağınık beyin sendromuna yakalanan hastalarda bu sorunun kaynağını araştırmakta ve ilk olarak nedenleri ortadan kaldırmak üzerine çalışma yürütmektedir. Aynı zamanda hastasına çeşitli terapi yöntemleri uygulayan psikolog ve terapistler, bu sayede sendromun üstesinden gelebilmeye yardımcı olmaktadır.

Bu gibi durumlarda özellikle de bilişsel davranışçı terapi gibi terapi yöntemlerinin uygulanması oldukça etkili olabilmektedir. Öte yandan hastalar kendilerince aldıkları bazı önlemler ile de dağınık beyin sendromunun önüne geçebilmektedir. Örneğin; dikkat dağınıklığını önlemek ve mükemmel bir iş çıkarmak işin yalnızca tek bir işe odaklanmak ya da verimli çalışmayı engelleyen stresin üstesinden gelmek oldukça faydalı olacaktır.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım


Bir önceki yazımız olan Bulimia Hastalığı: Tedavi Edilmezse Ne Olur? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.