Bağlantıları atla
Heyecan ile basa cikmak mumkun ama nasil

Heyecan ile Başa Çıkmak Mümkün! Ama Nasıl?

Heyecan, hemen hemen her insanın bazı önemli durumlarda yaşamış olduğu bir duygu olarak bilinmektedir. Normal şartlarda hissedilen bu duygu insani bir durum olarak kabul edilirken, gereğinden fazla hissedilen ve yaşamı olumsuz yönde etkileyen heyecan ise bir problem olarak kabul edilebilmektedir. Bu gibi durumlarda pek çok insan heyecanla başa çıkmak için neler yapabileceğini merak etmektedir.

Heyecanlanmanın Başlıca Nedenleri

Aşırı heyecan nedenleri genellikle psikoloji ile yakından ilişkili olan bir durumdur. Özellikle de anksiyete ve kaygı bozuklukları, aşırı heyecanlanma nedenleri olarak gösterilebilmektedir. Bu gibi durumlarda aşırı heyecan nedenlerini ortadan kaldırmak ve heyecanı yenmek için bir uzmandan destek alınması gerekmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Heyecan ile Başa Çıkma Yöntemleri!

  • Nefes Egzersizleri ile Rahatlayın!

Aşırı heyecanla başa çıkmak için uygulanabilecek en iyi yöntemlerden biri de nefes egzersizleridir. Bu gibi durumlarda doğru ve düzenli nefes alış – verişler sayesinde heyecana neden olan psikoloji ve stresi ortadan kaldırabilmek mümkündür.

  • Olumsuz Düşünceleri Bertaraf Edin!

Heyecanı kompleks haline getirmemek, aşırı heyecanlanmamak için olumsuz düşünceleri bertaraf etmek de önemlidir. Özellikle de bireyin başaramayacağını düşünmesi aşırı heyecana neden olabilmektedir. Dolayısıyla bu durumun önüne geçebilmek için bireyin psikolojisini olumlu yönde etkilemesi gerekmektedir.

  • Kendinize Vakit Ayırın ve Dinlenin!

Bireyin kendisine vakit ayırıp dinlenmesi de aşırı heyecanlanmanın önüne geçebilmek için etkili bir yöntemdir. Günümüz hayat şartları gereği yoğun tempoda çalışan pek çok insan dinlenmeye vakit bulamamaktadır. Bu durum da bazen aşırı heyecanlanmaya neden olabilmektedir.

  • Düzenli Bir Hayat Kurun!

Düzenli bir hayata sahip olmak da heyecanı yenmek ve kontrol altına almak için etkili yöntemlerden biridir. Özellikle de düzenli uyku ve sağlıklı beslenme, psikoloji olarak insanı büyük ölçüde rahatlatmakta, aşırı heyecanın önüne geçmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

  • Psikologdan Destek Alabilirsiniz!

Aşırı heyecan durumu ile başa çıkamayan pek çok kişinin yapabileceği en iyi şey ise bir psikolog ya da terapistten destek almak olacaktır. Uzmanlar bu gibi durumlarda bireyler için çeşitli tedavi yöntemleri uygulayabilirken, bilişsel davranışçı terapi gibi yöntemler büyük ölçüde fayda sağlayabilmektedir. Üstelik bu yöntemler sayesinde birey sahip olduğu birçok anksiyete ile başa çıkmayı da öğrenebilmekte ve hayatı boyunca birçok sorun karşısında mücadele edebilmeyi de öğrenmektedir.


Bir önceki yazımız olan Anoreksiya Nedir? Tedavi Edilmezse Ne Olur? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.